close
تبلیغات در اینترنت

مقالات ورزشی


موضوعات موضوعات

مقالات ورزشی

کلیپ رزمی

ایکیدو

جوجیتسو

کیوکوشین

جودو

موی تای

نینجیتسو

تکواندو

کاراته

سایر سبکها

تای چی

کندو

کنجتسو

دفاع شخصی

سامبو

دفاع شخصی

کارتون و انیمیشن

سریال ایرانی

نــــرم افزار امنیتی

ضد هک و جاسوسی

دیوار آتش

انتی ویروس

نرم افزار مهندسی

مهندسی برق


آرشيو آرشيو

مهر 1395

دی 1394

مهر 1392

شهريور 1392

مرداد 1392


جستجوگر پيشرفته سايت

پنچاک سیلات


پنچاک سیلات

 

کشورهای آسیایی اکثراً دارای رشته رزمی مخصوص خود می باشند و مالزی از اين قاعده مستثنا نیست. مردم دنیا با رشته هایی از قبیل کاراته، تکواندو، جودو و کونگ فو بدلیل دیدن فیلمهای هالیوودی و هنگ کنگی آشنایی دارند. اما با رشته رزمی با طراوت، مهلک و زیبای "سنی سیلات" که در مالزی ریشه دارد آشنایی کافی ندارند. "پنچاک سیلات" یکی از کشفهای مهم در زمینه ورزشهای رزمی در قرن 19 میلادی بود که به سرعت عمومیت گسترده ای یافت. در قرن بیستم اين رشته به سرعت گسترش یافت و از نظر مردم مالایی (خواستگاه آن) بعنوان يک مظهر تاریخی که هم روش زندگی و هم ورزش و هم يک آموزه اخلاقی و روحانی است مورد توجه و احترام است.

واژه پنچاک سیلات يک واژه گسترده برای نامگذاری فرمهای گوناگون مبارزاتی در مجمع الجزاير اندونزی است که در منطقه آسيای شرقی در کشورهای اندونزی، مالزی و برونئی یافت مي شود و تا قبل از پایان استثمار در سال 1949 بنام مجموعه ای از هند شرقی ناميده می شد..

بازديد : 101 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


نوادگان شایسته موای بوران


نوادگان شایسته موای بوران

 

همانگونه که در تاریخ کشورهای مشتق شده از مجموعه کشورهای هند شرقی بررسی گردید، اين کشورها که شامل: تایلند، کامبوج، ویتنام، برمه، میانمار، لائوس و مجموعه مالزی و اندونزی می باشند، در بخش مهمی از تاریخ خود مجموعه واحدی به نام "سیام" یا "سوختای" را تشکیل می دادند و حتی تا قبل از پایان دوران استثمار و رهایی از حالت مستعمراتی در قرون 19 و 20 و با وجود اسامی متمایز از یکدیگر، نمی توان تفکیک قابل قبولی میان این کشورها قایل گردید (برای آگاهی از تاریخچه دقیق آن منطقه به بخش دوم مقاله "بررسی تاریخی و جامعه شناسی رشته های رزمی" مراجعه فرمایید).

به دلیل همین تاریخچه مشترک، ورزشهای رزمی این مناطق نیز از نظر نوع حرکات و فرم اجرا بسیار شبیه یکدیگر بوده و درک تفاوتهای میان این رشته ها تنها با آشنایی کافی و دقیق با هر یک از آنها میسر خواهد بود. در این مقاله قصد ما بر این است تا رشته های مزبور را به تفکیک مورد بررسی قرار داده، تمایزات و شباهتها را برای علاقمندان بیان نماییم.

 

1- موای تای (muay thai):

بازديد : 63 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


متابولیسم و ترکیب بدن


متابولیسم و ترکیب بدن

 

شنیده‌اید که می‌گویند فلانی هر چه می‌خورد چاق نمی‌شود یا فلان کس آب خنک می‌خورد چاق می‌شود. در اینجا می‌خواهیم نگاهی کوتاه داشته باشیم به نوع بدن و بازخورد آن در تغذیه.

۱- افراد اکتومورف: دارای متابولیسم سریعی می‌باشند و بدن آنها سریعا و به راحتی غذا را تبدیل به انرژی می‌کند. رژیم غذایی این افراد باید از مقادیر بیشتری پروتئین نسبت به دیگر افراد برخوردار باشد. با توجه به نیاز بیشتر از افراد نسبت به گروه‌های دیگر، اغلب این افراد از مصرف چربی بیشتری برخوردار خواهند بود.

۲- افراد مزومورف: بدن این افراد به راحتی غذا را به عضله تبدیل می‌کند. به همین جهت این افراد به پروتئین بیشتر (جهت نگهداری عضلات) نیاز دارند. این افراد می‌توانند از مقادیر طبیعی کالری یا حتی کمی کمتر در رژیم غذایی‌شان استفاده کنند و چربی‌های اضافه بدنشان را به صورت موثرتری از بین ببرند.

بازديد : 59 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


زمانی برای غذا خوردن


زمانی برای غذا خوردن

 

بسیاری از ورزشکاران این سوال برایشان مطرح است که در هنگام تمرینات، چه مقدار، چه چیزی و چه وقت غذا بخورند. در حین تمرینات، عضلات به مقدار خونرسانی زیادی نیاز دارند. در هنگام غذا خوردن هم، دستگاه گوارش برای هضم مقدار زیاد غذا، نیاز دارد که خون زیادی در این دستگاه به گردش درآید. بنابر این در هنگام تمرینات ورزشی که عضلات نیاز به خون زیادی دارند، اگر شما غذای زیادی مصرف کنید، باعث می‌شوید که خون بیشتر در دستگاه گوارش به گردش درآید و عضلات را از خون کافی محروم خواهید کرد. وقتی که شما قبل از تمرینات، مقدار زیادی غذا می‌خورید، سیستم گردش خون را مختل خواهید کرد و این سیستم نمی‌تواند به اندازه کافی هم به عضلات و هم به دستگاه گوارش خونرسانی کند. به همین دلیل است که والدین به بچه‌های خود می‌گویند که بعد از خوردن غذای سنگین، هیچگاه برای شنا به استخر نروند، زیرا عدم خونرسانی کافی به عضلات در هنگام شنا می‌تواند باعث کرامپ یا گرفتگی شدید عضلات شود.

تمرین کردن به یک معده پر از غذا، می‌تواند یک تجربه ناخوشایندی باشد. در این موارد شما احساس کندی و گیجی خواهید نمود و اگر تمرینات سخت‌تری انجام دهید ممکن است دچار تهوع شوید.

بازديد : 64 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


شورینجی کمپو


شورینجی کمپو

 

اين ورزش رزمی يک هنر دفاع شخصی است که هرکس بدون در نظر گرفتن سن و يا جنس می تواند آن را بياموزد. تکنيکهای اين رشته بصورت منطقی بر اساس مکانیک بدن انسان، فيزيولوژی و روانشناسی او طراحی شده است. تکنیکهای شورينجی کمپو به دو قسمت اصلی تقسيم مي شود: گوهو(سيستم سخت) و جوهو(سيستم نرم)

 

فلسفه شورينجی کمپو:

هدف شورينجی کمپو آن است که بجای اينکه فقط يک هنر دفاع شخصی يا يک روش پيروز شدن باشد، ارتقاء فرد و در نتيجه ايجاد جامعه بهتر را مد نظر داشته باشد. جوهره "شورينجی کمپو" ملهم از تجربیات و روشهای استاد اعظم "دوشین سو" در جنگ جهانی دوم می باشد که پس از آن جنگ در سال 1947 اين رشته را پايه گذاری نمود.

 

گوهو(سیستم سخت):

بازديد : 96 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


کاجوکنبو


کاجوکنبو

 

یک رشته رزمی ترکیبی است که از مبانی کاراته، کنپوی آمریکایی، جودو، جوجیتسو و بوکس استفاده می کند. این رشته در انتهای دهه 1940 و ابتدای دهه 1950 در "هاوایی" شکل گرفت و بعنوان روش مبارزاتی بر اساس مبارزه خیابانی پایه ریزی گردید.

 

این رشته توسط یک گروه مبارز 5 نفره شکل گرفت که خود را "انجمن کمربند مشکی" می نامیدند. آنها زمینه های مهارتی خود را با یکدیگر ترکیب نمودند تا یک سبک متحول و سازگار با انواع مبارزات ایجاد کنند و نام "کاجوکنبو" نیز از ترکیب اسامی رشته های رزمی این افراد پدید آمد که بصورت جدول ذیل خلاصه شده است:

بازديد : 126 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


کاپوئرا


کاپوئرا

 

کاپوئرا یک هنر رزمی برزیلی است که مبارزه و رقص را به نوعی با هم ترکیب نموده است. این ورزش در برزیل توسط نسلهای بردگان آفریقایی شکل گرفت که از آن زمان همواره با تاثیر پذیری از طبیعت و رسوم مردم برزیل آمیخته بوده است. ویژگی شاخص کاپوئرا حرکات سریع و ترکیبی همراه با استفاده از قدرت و سرعت و استفاده اهرم گونه از پاها و دستها جهت ایجاد هارمونی و تعادل است. واژه "کاپوئرا" احتمالاً از واژه "توپیا" مشتق شده است که به معنای نواحی و سرزمینهایی از بخش مرکزی برزیل است که در آن گیاهان کوتاه قد می روید.

 

تاریخچه:

 

تاریخچه کاپوئرا به نظام برده داری بردگان آفریقایی در برزیل باز می گردد. از قرن 16 میلادی کشور پرتغال جهت استفاده اتباع خویش در برزیل اقدام به ارسال بردگان آفریقایی به آن کشور نمود. برزیل با داشتن قلمرو وسیع خود بهترین مکان برای استفاده از نیروی کار بردگان محسوب می گردید و بالغ بر 5/38 درصد بردگانی که به آنسوی اقیانوس اطلس حمل می شدند را جذب می نمود.

بازديد : 57 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


کنپوی آمریکایی (کنپو کاراته)


کنپوی آمریکایی (کنپو کاراته)

 

"کنپوی آمریکایی" یا "کنپو کاراته" یک هنر رزمی است که بوسیله " اد پارکر" در آمریکا شکل گرفت. کنپوی آمریکایی بر اساس هنرهای رزمی سنتی ژاپن و چین پایه گذاری گردیده است که نتیجه آموزشها و تحقیقاتی است که موسس آن با واسطه یا بلاواسطه از اساتید ژاپنی و چینی کسب نموده بود.

"پارکر" با ایجاد اصلاحات مهمی در اصول، مفاهیم و واژگان هنرهای فراگرفته شده توسط خویش، این هنر رزمی را پایه گذاری نمود. او شاگردان بسیاری را از خود بجای گذارد که تعدادی از آنان تا کنون سبکهای گوناگونی از کنپوی آمریکایی را عرضه نموده اند.

 

منشاء و تاریخچه:

 

آغاز این رشته به سال 1940 باز می گردد، زمانی که استاد "جیمز میتسو" پس از مهاجرت خود به کشور آمریکا تدریس رشته " کوشو ریو" را که از اجداد خویش در ژاپن آموخته بود، آغاز نمود. در این رشته اصول اولیه از رشته های چینی مانند: " هونگا شائولین" و اصول تفکری " بودیسم" اخذ گردیده است. رشته رزمی او بر ضربات مشت، لگد، قفل مفصلی و پرتابها استوار بود ولی متاسفانه در این رشته، حرکات و شکل اجرای فنون فقط بصورت خطی (کوتو ریو) انجام می گرفت.

بازديد : 77 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


هنرهای رزمی کره (از افسانه تا واقعیت)


هنرهای رزمی کره (از افسانه تا واقعیت)

 

هرچند در این بخش طبق قول قبلی به دوستان می بایست مقاله ای در مورد رشته رزمی "هوا رانگ دو" ارایه می گردید، اما اظهار نظرهای صورت گرفته در این فاصله زمانی در سایت در زمینه رشته های رزمی کشور کره (حتی از جانب انجمنها و نمایندگیهای مربوطه) به گونه ای بیان شد که بجای ارایه مطالب مفید و کاربردی برای هنرجویان علاقمند به این رشته ها، بیشتر به یک جدال نافرجام میان افراد مدعی تبدیل گردید. جالب آنکه این افراد در بیان و معرفی رشته رزمی مورد ادعای خود به جملات کلی و شعار گونه همچون: "یک رشته رزمی باستانی و قدیمی کره است" بسنده نموده و هیچگونه مطلبی در زمینه معنا و تاریخچه تحولات رشته مورد نظر خود بیان نداشته اند.

از جانب دیگر مطالب معدودی که در این زمینه بیان گردیده است نیز بدلیل عدم آشنایی افراد مذکور با زبان و تاریخ کشور کره کاملاً اشتباه و به دور از واقعیتها بوده است. در وانفسای نبود مدارک مستند فارسی در این زمینه، چنین اظهار نظرها و مدعاهایی بیشترین ضربه را به هنرجویانی وارد خواهد ساخت که با حسن نیت و فارغ از این جدلها به دنبال آگاهی از واقعیت رشته رزمی مورد علاقه خویشند. لذا لازم گردید با تشریح کامل و جزء به جزء این هنرهای رزمی ( البته به جز هاپکیدو، کوک سول وان و هوارانگ دو که بصورت جداگانه ارایه گردیده اند) در بستر تحولات تاریخی و زبان شناسی کشور کره، مختصری نیز در مورد تاریخ باستانی این کشور و هنرهای مربوطه صحبت گردد تا مشخص شود که بسیاری از هنرهایی که افراد مدعی، آنها را هنرهای باستانی کشور کره می نامند در واقع قدمتی بیش از نیمه دوم قرن بیستم ( از سال 1945 به بعد) ندارد. تشریح بیشتردر زمینه هنرهای باستانی کره در مقالات "کوک سول وان" و "هوا رانگ دو" ارایه گردیده است.

بازديد : 72 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


کوک سول وان


کوک سول وان

 

این هنر رزمی یک هنر مربوط به کشور کره است که توسط "سو این هیوک" در سال 1958 بنیانگذاری گردید و او را استاد بزرگِ (کوک سا نیم) این رشته می نامند. نام این رشته به معنای "انجمن هنرهای رزمی ملی" ترجمه می گردد ولی گاهی به اشتباه بصورت خلاصه "کوک سول" نامیده می شود. در واقع این خلاصه سازی باعث اشتباه بزرگی در تفهیم این رشته خواهد بود. زیرا که این واژه خلاصه شده، در واقع نام یک استایل از رشته "هاپکیدو" به نام "کوک سول هاپکیدو" است که قبل از "کوک سول وان" وجود داشته است.

این کم توجهی باعث گردیده است که برخی افراد به اشتباه "کوک سول وان" را یک استایل معرفی کنند در حالیکه آنچه که باید استایل نامیده شود، کوک سول (کوک سول هاپکیدو) است که یک استایل از هاپکیدو نامیده می شود و نه رشته مستقل "کوک سول وان".

تکنیکها در کوک سول وان به تدریج توسعه یافته است بطوریکه تکنیکهای خلع سلاح گرم را نیز اخیراً به آن اضافه نموده اند. فلسفه "کوک سول وان" مبتنی بر تقویت چند توانایی در کنار یکدیگر است که شامل: هنر دفاع شخصی، ایجاد سلامتی، ایجاد سازگاری و بهبود موقعیت فردی و اجتماعی می باشد.

ویژگی این هنر رزمی استفاده از حرکات جریانی و موج وار (همانند هاپکیدو و آیکیدو) و اجرای با وقار تکنیکهاست. همچنین این رشته یک هنر بر پایه ترکیب عناصر سختی و نرمی است که در بر دارنده ضربات قوی و سخت در کنار حرکات چرخشی و جریانی نرم است.

بازديد : 71 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


"کونگ فو" یا "چوان فو"؟


"کونگ فو" یا "چوان فو"؟

 

از آنجا که هنرهای رزمی چین مانند بسیاری دیگر از هنرهای رزمی بصورت غیر مستقیم و از طریق آشنایی با آنها در فیلمهای رزمی (ساخته شده توسط کشورهای غربی) به ایران و دیگر کشورهای جهان وارد گردیده است، لذا بسیاری از واژگان کاربردی در این رشته ها بويژه رشته های رزمی کشور چین، به نحوی از تلفظ ارائه شده توسط غربیها (بويژه در نیمه دوم قرن بیستم) استفاده گردیده است.

در این میان با واژگانی مواجه می شویم که حتی درهمان کشورهای غربی نیز بصورت غلط باقی مانده و در کشور ما نیز متاسفانه به غلط بعنوان یک واژه اصیل (حتی توسط اساتید بزرگ رشته های رزمی) بطور گسترده و بدون توجه به معنی و ریشه آن مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین اظهار نظر در مورد این واژه ها می تواند عکس العمل منفی جامعه رزمی را در پی داشته باشد. اما آنچه مهم است دستیابی به تفکر اصیل و صحیح در هنرهای رزمی و امانت داری زبان کشورهای منشاء این رشته ها است. به همین دلیل بر آن شدیم تا یکی از پرکاربرد ترین لغات رزمی یعنی " کونگ فو" را در بستر ادبیات و تاریخ کشور چین تحلیل نموده و به معنی واقعی آن و تصحیح نوع کاربرد این واژه بپردازیم.

بازديد : 44 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


هاپکیدو


هاپکیدو

 

پس از بررسی و مطالعه بسیاری از رشته های رزمی درکشورهای گوناگون، جای رشته های رزمی مربوط به کشور کره بسیار خالی به نظر می رسید لذا برای ایفای دین به بنیانگذاران این رشته ها لازم گردید که درباره مهمترین آنها مطالبی ارایه گردد.

بزرگترین مانع در این راه، زمانی بروز نمود که با تفاوت واژگان در زبان کره ای و لزوم پیدا کردن معادلهای آن در زبانهای ژاپنی و چینی، همچنین عدم آشنایی کافی با تاریخ کشور کره مواجه گردیدم. سرانجام (هرچند با مرارت بسیار) این امکان حاصل شد تا با بررسی کامل از منابع مختلف (که در برخی از آنها آثار تعصبات شخصی نویسندگان کره ای بوضوح قابل ملاحظه بود) و سپس با مقایسه آنها با یکدیگر و برگزیدن متون معتبر بويژه در مورد منشاء رشته های رزمی آن کشور، مطالب مفیدی حاصل آید که مجموعاً در سه مقاله با عناوین: "هاپکیدو"، "کوک سول وان" و "هوا رانگ دو" خدمت دوستان گرامی ارايه خواهد شد. در هر زمان که لزوم بکاربردن واژگان معادل احساس گردیده، سعی شده در استفاده ازآنها کوتاهی نگردد تا هنرجویان رشته های ژاپنی و چینی نیز با معادل دقیق آنها در رشته خود آشنا گردند ولی مسلماً این کار نیز خالی از اشکال نبوده و درخور انتقاد و راهنمایی توسط دیگران خواهد بود.

بازديد : 71 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


جوجیتسوی برزیلی


جوجیتسوی برزیلی

 

جوجیتسوی برزیلی یکی از هنرهای رزمی است که بر دفاع شخصی بویژه مبارزه بر روی زمین تاکید دارد. این رشته از هنرهای رزمی ژاپن بویژه رشته " کودوکان جودو" مشتق شده که این رشته نیز خود از رشته "جوجیتسوی ژاپنی" اشتقاق یافته است. جوجیتسوی برزیلی نه تنها یک سیستم مبارزاتی بلکه یک روش برای ایجاد شرایط جسمی مناسب و یک شیوه زندگی کردن است. در این رشته به هنر آموزان نحوه استفاده از تکنیکهایی را می آموزند که یک فرد با قدرت بدنی کم می تواند بوسیله آنها در برابر یک فرد قویتر با استفاده از اصول علومِ بیومکانیک، آناتومی و شناخت محدودیت حرکات مفاصل، ایستادگی کند و او را به تسلیم وادار نماید. این رشته قابلیت سازگاری با انواع مبارزات ( از مبارزات کنترلی رسمی تا مبارزات مختلط آزاد) را دارد. در این رشته تمرینات دو نفره و تمرینات مفرح و نشاط آور نقش بسیار مهمی در آموزش دارند. انجام صحیح و بویژه سازگاری اجرای فنون با موقعیتهای مختلف در ترقی و احراز مدارج بالاتر موقعیتی ممتاز دارد.

بازديد : 62 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


نیروی درونی یا ذن بودیسم


نیروی درونی یا ذن بودیسم:


از یک سو تمایل بسیاری از دوستان در مورد ارائه شدن مقاله ای با موضوع نیروهای درونی و از سوی دیگر مشکلات عمده ای در زمینه ارائه این مفاهیم با توجه به عواملی همچون:

1-     تحریف مفهوم واقعی نیروهای درونی

2-    ادغام نمودن نادرست (و با سوء نیت) مفاهیم نیروی درونی با مفاهیم موجود در مکتب بودیسم

3-   وجود سبکها و افراد متعدد که عموماً با اصول اولیه و نحوه شکل گیری این مفاهیم بیگانه بوده و تنها آن را منشاء کسب منافع مادی و اعتباری خویش قرار داده اند.

همگی موجب گردید تا با دقت و تامل بیشتری به این موضوع پرداخته شود و ضمن بررسی کامل تاریخچه تکامل هنرهای رزمی کشور چین (بعنوان خواستگاه اصلی مفاهیم نیروی درونی)، مکتب بودیسم و اصول آن نیز بطور کامل مورد نظر قرار گیرد تا تفکیک این دو بخش دقیقتر قابل انجام باشد. لذا ارائه این موضوع زمان طولانی تری بخود اختصاص داد که جا دارد از این عزیزان بدلیل تاخیر بوجود آمده در ارائه مقاله عذر خواهی نمایم. هر چند ارائه هر گونه مطلبی فارغ از تعصبات و تحریفات موجود و منطبق با حقایق علمی و تاریخی، اختصاص مدت زمانی کافی را طلب می نماید.

بازديد : 72 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


مکمل‌های غذایی، یک گام جلوتر


مکمل‌های غذایی، یک گام جلوتر

 

در قسمت قبلی مقدمه‌ای مختصر داشتیم بر مکلمهای غذایی. از اینجا به بعد این سلسله مقالات مخاطب خاص خود را می‌طلبد. زیرا رزمیکاران اصولا نیاز به مکمل خاصی ندارند. آنجا که نیاز به اندازه و قدرت بیشتر است مکمل را می‌طلبد. پس اگر می‌خواهید بدن بزرگتر و قویتری داشته باشید مخاطب اصلی این مقالات هستید یا اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

ساختن یک بدن بزرگتر و قویتر (یعنی تا آنجا که ژنتیک و فیزیک بدن اجازه می‌دهد) نیازمند یک برنامه منسجم تمرینی و اراده‌ی قوی است. زیرا حتی کم عقل‌ترین افراد عادی هم می‌دانند که چنانچه تمرین نکنید و بطور مناسب نخورید (منظور غذا است) حتی بهترین مکمل‌ها هم نتیجه‌ای نمی‌دهد. البته توجه داشته باشید که مصرف مکمل‌های استروئیدی علاوه بر موانع قانونی به طور جدی سلامت ورزشکار را هم به خطر می‌اندازد.

بازديد : 30 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


کوبودو و تحریف تاریخی


کوبودو و تحریف تاریخی

 

از آنجا که هنر رزمی "کوبودو" از نظر تاریخی دارای نقل قولهای متعدد و بعضاً متضادی است و از سوی دیگر مطالب نگاشته شده در مورد تاریخ آن نیز از حد نقل قول فراتر نرفته و با ارائه مدارک تاریخی همراه نبوده است. لذا تحریفات موجود در تاریخچه این هنر رزمی و به تبع آن ترویج این تحریفات بواسطه نقل قولهای فوق الذکر اینجانب را بر آن داشت تا با بررسی تاریخی و واژه شناسی مربوط به این هنر رزمی، پالایش لازم در مورد تحریفات وارد شده در آن انجام صورت گیرد و علاقمندان نیز از منشاء و طبقه خواستگاه این رشته آگاه شوند و دلایل تاریخی و جامعه شناختی داخل شدن این تحریفات نیز تا حد امکان تحلیل شود.

کوبودو یک هنر رزمی ژاپنی است که به معنای "هنر مبارزات نظامی" سنتی اکیناوا می باشد. این هنر عموماً به سلاحهای بکار رفته در هنرهای رزمی اکیناوایی نیز اشاره دارد. این سلاحها شامل: روکوشا کوبو (همان سلاح "بو" است)، سای، تونفا، کاما و نانچاکو اشاره دارد اما سلاحهایی چون: تکو ( پنجه بوکس)، تینبه – روچین ( نیزه و سپر) و شوروجین (زنجیر) را نیز در بر می گیرد. سلاحهای دیگری با کاربری کمتر و محدود تر نیز در کوبودو وجود دارند که از جمله آنها می توان به: هان بو، تامبو و اِکو اشاره نمود.

بازديد : 47 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


Shoot چیست؟


Shoot چیست؟

بکار بردن واژه " شوت" در هنرهای رزمی سابقه چندانی نداشته و به نیمه دوم دهه 1990 باز می گردد. هر چند که معنای این واژه انگلیسی (تیر اندازی، شکار و خالی کردن) با کمی استفاده از صنعت ادبی مجاز می تواند در ایجاد درک تقریبی این نوع مبارزات کمک نماید ولی این واژه بیشتر از آنکه نشان دهنده ماهیت این نوع مبارزات باشد بیشتر بار تبلیغی و تهییجی به همراه دارد. علاوه بر آن استفاده از این واژه در تبلیغ نام برخی هنرهای رزمی ما را بر آن داشت تا برای کمک به آشنایی بهتر و بیشتر هنر آموزان با این واژه و ماهیت و تاریخچه کاربرد آن مقاله ای هر چند مختصر تقدیم نماییم.

واژه شوت اکنون در دو بخش از هنرهای رزمی کاربرد بیشتری دارد به همین دلیل نیز تمرکز بحث ما نیز بر این دو بخش قرار خواهد گرفت.

 

 

بازديد : 58 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


سیستم مبارزاتی وایکینگ ها


سیستم مبارزاتی وایکینگ ها:

 

هرچند توصیف  هنر مبارزات مردانی که با استفاده از کشتی های سبک بادبانی و در برخی موارد حتی با پارو زدن، بخش بزرگی از عرض دریای شمال را طی می نمودند و پس از پیاده شدن در سواحل بریتانیا هنوز با توان بی مانند شروع به مبارزه کرده و تا قلب سرزمین پادشاهی بریتانیا نفوذ می کردند، از حوزه توانایی اینجانب خارج باشد. اما وفاداری آنها به سرزمین خویش، خانواده دوستی بی مانندشان (در سرودهای ملی آنها نیز به جای استفاده از واژه های خون و جنگ از طبیعت سرزمین صحبت به میان می آید) و پیشرفت خارق العاده در صنعت ساخت کشتی  و ابزارهای گوناگون صفاتی است که تحسین هر انسان منصفی را بر می انگیزد. ( با وجود آنکه توسط برخی نویسندگان متاثر از امپراطوری بریتانیا که تمامی گروههایی که بر آنان توفق و برتری یافته اند را وحشی می خوانند، به غلط وحشی خوانده شده اند).

بازديد : 74 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


هنر بلغاری یا شمشیر چینی؟


هنر بلغاری یا شمشیر چینی؟
 رشته رزمی دا - دائو یک هنر اصیل متعلق به کشور بلغارستان است. اگر بین دو بخش نام این رشته از فاصله یا خط تیره استفاده نگردد امکان دارد نام این رشته رزمی با نام یکی از شمشیرهای سنتی کشور چین که از خانواده شمشیرهای "دائو شو" می باشد اشتباه شود ( این نوع شمشیر همانند "دائو شو" از نوع شمشیرهای پهن بوده ولی از نظر اندازه بسیار بزرگتر است و معمولاً توسط جلادان قدیم چین برای قطع کردن سرهای مخالفان حکومت استفاده می گردیده است ).

واژه "دا –  دائو" در زبان بلغاری به معنای " الگوی مبارزه نیاکان" است. در تعریف دیگر از این واژه بخش اول (دا) به معنای مبارزه ایده آل و واقعی معنا شده که در آن یک جنگجو در مبارزه همواره خود را روبروی مرگ مشاهده می نماید و بخش دوم (دائو) به معنای روش و اصل ( همانند واژه "دائو" در زبان چینی) می باشد.

بازديد : 101 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


نظری بر یک سلاح بین المللی


نظری بر یک سلاح بین المللی

 

 


با توجه به آنکه سلاحهای مناطق مختلف جهان (البته در دوران شکل گیری و استفاده از سلاحهای سرد) از نیازهای ناشی از محیط طبیعی زندگی و روشهای امرار معاش مردم هر منطقه از جهان متاثر گردیده است، لذا در طول تاریخ کمتر مشاهده شده است که یک سلاح با کمترین تغییرات ظاهری و نوع کاربرد در مناطق مختلف جهان به یک صورت واحد مورد استفاده قرار گرفته باشد. یکی از این استثنائات را می توان در سلاحی با طول بلند که از یک دسته بلند چوبی و یک شمشیر نسبتاً پهن در بالای آن تشکیل شده است، مشاهده نمود. این نوع سلاح نه تنها در آسیای شرقی بلکه تا غرب اروپا نیز گسترش داشته است (البته در آن زمان هنوز قاره آمریکا کشف نگردیده بود) و نتیجتاً بررسی اجمالی آن از نظر ساختار و تغییرات جزئی ظاهری در عرصه جغرافیایی آن برحه زمانی خالی از لطف نخواهد بود.

بازديد : 42 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


از کراتین بیشتر بدانیم


از کراتین بیشتر بدانیم

 

کراتین جزء مکملهای ممنوعه نیست. چون به طور طبیعی در برخی از موارد غذایی وجود دارد. ظاهرا کراتین اولین بار  در سال 1832 از ترکیبی استخراج شده از گوشت کشف شده است. نام آن نیز به یونانی به معنای گوشت است. به طور طبیعی در بدن هر انسان حدود 100 گرم کراتین وجود دارد که بیشتر آن در بافتهای عضلانی قرار دارد. هر کیلوگرم گوشت حدود 4 گرم کراتین دارد. ماهی قزل آلا نیز به همین میزان کراتین دارد. اما شاه ماهی دارای 6 گرم کراتین در هر کیلوگرم می باشد. کراتین از آمینواسیدهای آرژنین، متونین و گلایسین تشکیل شده و نام علمی آن متیل گوانیدو استیک اسید است. این ماده بطور طبیعی انرژی مورد نیاز ماهیچه هایمان را ایجاد می کند. کراتین در کبد تولید شده و از طریق خون به ماهیچه ها رسیده و در ماهیچه ها بصورت فسفو کراتین ذخیره می شود. یک فرد عادی به 2 گرم کراتین در روز نیاز دارد. تقریبا به همین میزان نیز در بدن سنتز می شود. بنابراین عموما در بدن یک توازن کراتینی حفظ می شود. فسفو کراتین برای تولید انرژی ماهیچه ها تبدیل به آدنوزین تری فسفات (ATP) تبدیل می شود. این ماده می تواند بعدا از طریق خون و از راه کلیه ها دفع شود. مصرف کراتین با اینکه می تواند مقدار کراتین خون را افزایش بدهد ولی تا بحال ثابت نشده که باعث از بین رفتن کلیه ها شود.

بازديد : 45 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


تقویت بازو در 10 دقیقه


خلاصه: با این تمرینهای موضعی، پس از 4 هفته می توانید با اعتماد به نفس کامل، لباسهای بی آستین بپوشید.

مترجم: د. کسری

 

در هر سنی می توان بازوهایی زیبا و تراشیده داشت. فقط کافی است این 10 دقیقه تمرین را در برنامه ورزشیتان بگنجانید. این چهار حرکت تقویت کننده، سینه، شانه ها و بازوها را از همه زوایا به کار می اندازند و افتادگی متداولی را که معمولا از دهه چهارم زندگی آغاز می شود، جبران می کنند. پس از یک ماه انجام این تمرینها، صاحب بازوهایی زیبا خواهید شد و می توانید از پوشیدن لباسهای بی آستین، لذت ببرید.

بازديد : 40 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


آیا زنان هم می توانند بدن سازی کار کنند ؟


1-سیستم عضلانی و هورمونی خود را بشناسید
2-به‌هیچ عنوان از داروهای آنابولیک ـ آندروژنیک استروئیدی استفاده نکنید
3-سخت تمرین کنید اما مختصرتر
4-از تمرین کردن عضلات بزرگ واهمه نداشته باشید
5-واقعیت‌های مربوط به چربی‌سوزی موضعی را یاد بگیرید
6-سلولایت (Cellulite)یا همان چربی برآمده

زنان به‌طور متوسط به لحاظ ژنتیکی از استعداد کمتری در قیاس با مردان برای ساختن عضلات برخوردار هستند. مردان به‌طور میانگین می‌توانند با اجراء تمرینات با شدت بر روی اکثر عضلات بدنشان حدود ۳۰۰ درصد بر قدرتشان قبل از رسیدن به حداکثر استعدادشان بیفزایند. در صورتی‌که زنان در شرایط مساوی تنها قادر هستند حدوداً ۲۰۰ درصد بر قدرتشان بیفزایند. اساسی‌ترین دلیل فیزیولوژیکی که چرا زنان به لحاظ ژنتیکی از استعداد کمتری برخوردار هستند بیشتر مربوط می‌شود به سلول‌های عضلانی و هورمونی آنها.

بازديد : 41 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


نکاتی برای خانم های علاقه مند به بدنسازی


 

هنوز هم بین خیلی از مردان بدنساز روشهای غیر اصولی تمرینی دیده میشود ( که شاید متداول ترین آنها انجام تمرینات هوازی طولانی قبل از کار باوزنه باشد ) بنابراین عجیب نیست که اشتباهات بیشتری در باشگاههای فیتنس و بدنسازی خانمها وجود داشته باشد .
در این مطلب به یکسری باورهای نادرست و اشتباهاتی که خانمها هنگام کار با وزنه مرتکب می شوند اشاره می کنم.

 

 

1- به باشگاه آمدم تا وزن کم کنم
کاهش وزن کلماتی است که خیلی زیاد از طرف خانمها روی آن تاکید می شود منکر این واقعیت نیستم که درصد عمده ای از کسانی که پا به باشگاه می گذارند مشکل اضافه وزن دارند و به دلایل زیادی ( که مهمترین آن بالابردن سطح سلامت عمومی بدن است)‌ علاقه دارند تا از شر چربی های اضافه خلاص شوند اما توجه داشته باشید هنگامی که صحبت از بدنسازی می شود منظور ما کاهش چربی است نه وزن - کاهش وزن الزاما کاهش چربی بدن نیست . هنگامی که همزمان با تمرینات هوازی بدنسازی می کنید عضله سازی می کنید و درصد چربی بدنتان کم می شود که نتیجه آن فرم گرفتن بدنتان است ولی ممکن است وزنتان ثابت بماند یا حتی بیشتر هم بشود بنابراین با عدد روی ترازو قضاوت نکنید بلکه درصد چربی بدنتان را اندازه بگیرید و از آئینه یا دوربین عکاسی کمک بگیرید .

بازديد : 30 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


روش صحیح درازنشست


این حركت موجب فعالیت عضلات قسمت فوقانی شكم می‌شود و یكی از ورزشهای مفید برای ساختن عضلات شكم، عضلات زیر بغل و...

 
دراز نشت با دست‌های کشیده: 
این حركت موجب فعالیت عضلات قسمت فوقانی شكم می‌شود و یكی از ورزشهای مفید برای ساختن عضلات شكم، عضلات زیر بغل و سینه است. برای انجام صحیح این حركت:

بازديد : 54 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


تکنیک صحیح دویدن


با توجه به اینكه به منظور توسعه فاكتور استقامت قلبی تنفسی بیشتر افراد تمایل دارند از پیاده روی و یا دویدن استفاده نمایند. بنابر این دانستن تكنیك صحیح دویدن به منظور جلوگیری از صدمات احتمالی و پرهیز از حركات اضافی ضروری است .

 دویدن آهسته ( استقامتی )

وضعیت سر هنگام دویدن: سر با بدن در خط مستقیم قراردارند و هنگام دویدن نباید سر را به سمت عقب یا طرفین و یا جلو خم نمود زیرا با طی نمودن مسافتهای طولانی فشار زیادی به مهره های گردنی اعمال خواهد شد .

وضعیت تنه: تنه در دویدنهای آهسته (دوهای استقامت) صاف و كشیده و عمود به زمین است و با افزایش سرعت دویدن تمایل رو به جلوی آن افزایش می یابد .

بازديد : 37 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


تمرینات بی هوازی


تمرینات بی هوازی :

 

اجرای منظم و برنامه ریزی شده تمرینات بی هوازی برای فرم دادن به عضلات و شکل دادن بدن ضروری است .

حرکات تمرینی مرکب به حرکاتی گفته می شود که در جریان اجرای آن بیش از یک گروه از عضلات با فشار تمرین درگیر بوده و بیش از یک مفصل حرکت می کند .

حرکات تمرینی ایزوله به حر کاتی گفته می شود که فشار تمرینی بر روی یک گروه از عضلات متمرکز می شود و تنها یکی از مفاصل بدن حرکت می کند .

 

در زیر یک برنامه تمرینی کلی نوشته شده که در آن پنج روز اول هفته برای گروههای مختلف عضلات بدن تمرین می کنید و روز ششم نیز کا ملا تمرینات هوازی داشته و برای روز هفتم نیز توصیه می شود تمرینات هوازی همراه با حرکات تمرینی شکم باشد

بازديد : 44 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


رازهای پنهان بدنسازی


در طـول چـنـد سـال اخیر، در برنامه های تلویزیونی شاهد قربـانـیـانی بـودیم که به دلیل مکمل های سوزاننده چربی "
ادروفین" به این روز افتاده بودند. البته مصرف ادروفین تنها گوشه ای از حوادثی است که دریـن زمینه اتفاق می افتد
رازهـای پـنـهان و عمـیـقی در مـقوله بدن سازی و تناسب انـدام وجـود دارد کـه بـرای سـالهای بسیار دراز در مورد آن حرفی به میان نیامده است.
بــرای از بین بردن اثر مواد شیمیایی، بدن سازها و افرادی کـه بــه ورزش های تناسب اندام مشغول هستند یکسری ورزش هـا و حـرکـات پیـشـرفـتـه را به کار می گیرند و تصور می کنند که میتوانند با اتکا به آنها به بهترین نتیجه ممکن
دسـت پیدا کنند. اما متلاسفانه بسیاری از این روش ها و حـرکات بـه ســـلامت فرد آسیب وارد می سازد و در برخی
موارد مرگ را به همراه دارد. وقت آن رسیده که برخی از آن موارد را برایتان روشن کنیم.

بازديد : 42 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


برنامه برای توسعه دادن بازوها


تصور كنید داشتن بازوهایی قطور و قدرتمند چقدر می تواند به یك بدنساز ابهت بدهد! اگر بازوهایتان پرورش یافته باشند، دیگر همیشه منتظرید تا یك نفر از شما خواهش كند بازوهایتان را ببیند واین لذت بزرگی است. بازوانی توسعه یافته یكی از تعیین كننده ترین عوامل در مسابقات خواهند بود. اولین فیگوری كه در مسابقات باید اجرا كنید جفت بازو از جلو است كه بسیار در صادر شدن رای نهایی داوران تاثیر دارد. البته نا گفته نماند كه تناسب كل بدن از گردن تا مچ ها بسیار حایز اهمیت می باشد. توسعه و رشد همزمان این گروهها است كه موجب كسب امتیاز می شود.

اما چرا به بازوها تاكید كردیم؟ چون همه دراولین نگاه به بازوها نگاه می كنند و داوران نیز از این قاعده مستثنا نمی باشند. 21 برنامه در این مقاله وجود دارد كه تمامی بدنسازان روی كره زمین را در چهار چوب خود جای داده، از كسی كه اولین روز تمرینش است گرفته، تا قهرمان جهان. مطمئن باشید كه این مقاله شما را در ساختن بازوهایی استثنایی یاری خواهد كرد. بدون توجه به اینكه در چه سطحی از آماتور، متوسط یا حرفه ای قرار دارید. به شما اطمینان می دهیم كه مطالب جدیدی اینجا خواهید آموخت یا حداقل خواهید خواند. برای هر سطحی برنامه طراحی شده و علاوه بر این از آنجایی كه بازوها در مرحله پیشرفته ها كمی سخت رشد می كنند، دو سوم برنامه ها را برای سطح پیشرفته تنظیم كرده ایم كه بتوانند از توقف رشد بازوهایشان نجات پیدا كنند. اگر مبتدی هستید می توانید بازوهای خود را ابتدا به قطر یك ستون برسانید و پس از آن به قطر درخت، همه چیز وابسته به تلاش، پیروی از برنامه اصولی، تغذیه و استراحت كافی است.

بازديد : 31 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


Double Up برنامه تمرینی


 

در صورتیکه هفته ای دوبار روی هریک از گروه های عضلانی و یا دست کم بر روی برخی از گروه های عضلانی تمرین کرد علاوه بر تعدد جلسات تمرین در هفته تشدید فشار تمرین که در سطوح متوسط و در مراحل پیشرفته تر الزامی است بهره مند خواهید شد .

این برنامه جلسه اول تمرین در هفته بصورت تناژهای سنگین و تکرارهای کم اعمال شده و جلسه دوم تمرین نیز بصورت تناژهای متوسط و تکرارهای زیاد اعمال میگردد.

بازديد : 36 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


همه چیز در باره بدنسازی زنان


سوالات عمده ای که معمولا برای خانم ها مطرح می شود بدین قرار است :
1- آیا ورزش بدنسازی همانطور که برای مردان مفید است برای زنان نیز مفید است ؟
2-آیا زنان در صورت پرداختن به بدنسازی دارای بدنی عضلانی ، تفکیکی و در یک کلام مردانه می شوند و ظرافت زنانه آنها تحت تاثیر قرار می گیرد ؟
3- آیا این ورزش خطری از لحاظ فیزیولوژی و آناتومتیک برای زنان ندارد ؟

بازديد : 987 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


روش افزایش قدرت حفظ تعادل


توانایی نگهداری تعادل یکی از توانایی هاست که باید از آن استفاده کرد تا این توانایی حفظ شود. پژوهش ها نیز از این نتیجه گیری حمایت می کند:شانه های گرد و ستون فقراتی که انحناهای طبیعی خود را از دست داده است، نه تنها ظاهر بدی به شما می دهند، بلکه با انداختن وزن تان به جلو شما را در معرض سقوط قرار می دهند.

این توصیه قدیمی در مورد وضعیت درست بدن همچنان کاربرد دارد: سر را راست نگه دارید، شانه را به عقب و پایین ببرید، شکم تان و باسن تان را منقبض کنید، زانوهای تان را شل کنید و پاهای تان را محکم و جدا از هم در حد عرض لگن روی زمین بگذارید.

داشتن قدرت عضلانی هم مهم است. مانند آسمان خراشی که روی پایه ای معیوب ساخته شده باشد، عضلات ضعیف ،تعادل شما را تضعیف می کند. عضلات لگن، زانو و قوزک قدرتمند پایه ای محکم برای بدن شما فراهم می کند و به شما کمک می کند وضعیت قائم خود را حفظ کنید. برای افرادی که تناسب اندام نسبتا خوبی دارند، طیف وسیعی از تجهیزات ورزشی برای انجام تمرین ها بهبوددهنده تعادل وجود دارد، از جمله صفحه های چرخان، راکر بورد، و توپ های تعادل.

بازديد : 36 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


تمرین سینه


تمرین سینه

تمرین سینه با چارز كلیرمونته قهرمان مسابقه گراندپریكس انگلستانمردم بارها از من درباره اسرار تمرینی عضلات سینه‌ام سئوال پرسیده‌اند و این درسته كه من عضلات سینه خوبی دارم كه جلب توجه می‌كند. اما پیش از آنكه بخواهم روش‌های تمرینی و برنامه خود را در اختیارتان قرار دهم می‌خواهم تعدادی از تجربیات جدیدی كه در مسابقاتم به دست آوردم را با شما به اشتراك بگذارم تا حداقل شما دوباره اشتباهات مرا تكرار نكنید.

بازديد : 36 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


برنامه تمرینی


برنامه تمرینی  زیر که در آن تناژ سبک تر است و تعداد تکرارها بیشتر وهمچنین سرعت بالاتر است .

 

در این برنامه پنج روز اول هفته به تمرینات بی هوازی ( باشگاهی ) اختصاص یافته است و روز ششم تمرینات کاملا هوازی است و روز هفتم نیز توصیه می شود تمرینات هوازی توام با حرکات تمرینی شکم باشد .

بازديد : 34 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


تناسب اندام با ورزش شنا


بسیاری از ما با فرا رسیدن فصل تابستان به یکی از استخرهای شهرمان می ‌رویم و ثبت نام می‌ کنیم و شروع می‌ کنیم به شنا کردن، بدون اینکه هدفی داشته باشیم و در آخر هم مشخص نمی ‌شود که چه سودی از شنا برده‌ایم. برخی نیز می ‌خواهند با شنا کردن به تناسب اندام برسند، اما نمی‌ دانند چگونه؟
بسیار خوب، ما برای شما، هم یک راهنمای انتخاب هدف و هم یک نسخه ورزشی نمونه تهیه کرده‌ایم.
گفتگوی ما را با دکتر فرشاد غزالیان، فیزیولوژیست ورزشی و عضو هیات علمی ‌دانشگاه علوم تحقیقات و مدرس فدراسیون پزشکی- ورزشی بخوانید.
آقای دکتر، آیا شنا موجب لاغری می ‌شود؟
ببینید، برای رسیدن به هدفی مشخص، می ‌توانیم نوع شنا را تعیین کنیم. کاهش یا حتی افزایش وزن و به طور کلی تناسب اندام با استفاده از ورزش شنا چنین است که اگر نوع شنا کردن ما با سرعت متوسط و در مسافت طولانی باشد، بیشتر به سمت لاغری می رویم و اگر نوع شنا کردن ما قدرتی، یعنی با سرعت بیشتر و در مسافت و زمان کمتری باشد، به سمت افزایش وزن پیش می ‌رویم. البته باید بدانیم که افزایش وزن، با شنا کردن محدود است، چون پس از رسیدن به حدی از قدرت، مقاومت بیشتری نمی ‌توان در برابر عضله ‌ایجاد کرد تا شوک وارده به آن سبب افزایش توده، حجم و قدرت عضلات شود، اما تناسب اندام و هماهنگی کار عضلانی و انعطاف‌پذیری مفاصل، بیشتر خواهد شد و این موضوع از تناسب اندام هم بهتر است.

بازديد : 33 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


پاهای ستونی مارتینز


 

پاهای ستونی مارتینز ویكتور مارتینز همیشه رویای تبدیل‌شدن به سوپر قهرمان را در سر داشت او دوران كودكی‌اش در ارتفاعات منهتن گذشت و علاقه زیادی به كتاب‌های كمدی داشت. وی در 29 جولای 1973 در سانفرانسیسكو به دنیا آمد و اولین عنوان حرفه‌ای خود را مورخ 31 می 2003 با شكست 41 حریف سرسخت به دست آورد. او با كسب عنوان قهرمانی مسابقه شب قهرمانان پنجرهای روشنی را به آینده خود گشود و خیلی از نظرها را به خودش جلب كرد. پاهای ستونی مارتینز ویكتور مارتینز همیشه رویای تبدیل‌شدن به سوپر قهرمان را در سر داشت او دوران كودكی‌اش در ارتفاعات منهتن گذشت و علاقه زیادی به كتاب‌های كمدی داشت. وی در 29 جولای 1973 در سانفرانسیسكو به دنیا آمد و اولین عنوان حرفه‌ای خود را مورخ 31 می 2003 با شكست 41 حریف سرسخت به دست آورد. او با كسب عنوان قهرمانی مسابقه شب قهرمانان پنجرهای روشنی را به آینده خود گشود و خیلی از نظرها را به خودش جلب كرد.

بازديد : 41 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


فوائد وزنه زدن


 

 

طی دهه گذشته، محققان دلایل کاملا متقاعد کننده فراوانی برای فواید وزنه زدن خانمها یافته اند. اما متاسفانه، هنوز هم تعداد خانمهایی که توصیه های محققان را به جان می خرند، بسیار اندک است
اغلب خانمهای ورزشکار، بیشتر وقتشان را در باشگاه با تمرینهای قلبی-عروقی سپری می کنند و زمان کمی به وزنه زدن که بدن را به چالشی واقعی می کشد، اختصاص می دهند. لازم نیست که تمرین با وزنه به شیوه ای مردانه و با استفاده از وسایل و تجهیزاتی خاص انجام شود.


کاهش چربی بدن

تحقیقات انجام شده توسط دکتر "وین وستکات" نشان داده اند که اگر یک خانم با بدنی معمولی، بمدت دو ماه، هفته ای دو تا سه جلسه وزنه بزند، حدود دو پوند (کمتر از یک کیلوگرم) عضله اضافه می کند و 3.5 پوند (حدود 1.5 کیلوگرم) چربی از دست می دهد.
با افزایش توده عضلانی، سوخت و ساز (متابولیسم) بدن هم در هنگام استراحت افزایش می یابد و در طول شبانه روز، کالری بیشتری خواهید سوزاند. بطور کلی، با افزایش هر یک پوند (حدود 450 گرم) عضله، روزانه 35 تا 50 کالری بیشتر سوزانده می شود. نتیجه، واقعا چشمگیر خواهد بود.

بازديد : 29 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


ورزش و چگونگی جذب غذا


ورزش و چگونگی جذب غذا افرادی كه به فعالیت های جسمانی مشغول می باشند می توانند به آسانی جذب غذای خود را با مقداری انرژی مصرفی روزانه تطبیق دهند. وقتی شخصی در حال تنظیم جذب غذا در سطح تازه ای از بازده انرژی است یك یا دو روز طول می كشد تا بدن وی به توازن و تنظیم انرژی تازه ای برسد ورزش و چگونگی جذب غذا افرادی كه به فعالیت های جسمانی مشغول می باشند می توانند به آسانی جذب غذای خود را با مقداری انرژی مصرفی روزانه تطبیق دهند. وقتی شخصی در حال تنظیم جذب غذا در سطح تازه ای از بازده انرژی است یك یا دو روز طول می كشد تا بدن وی به توازن و تنظیم انرژی تازه ای برسد. در افراد كم تحرك یك چنین توازن مناسبی بین مصرف انرژی و جذب غذا صورت نمی گیرد و معمولاً مقدار جذب كالری بیش از مصرف انرژی روزانه می باشد. به استثنای جذب انرژی زیاد ورزشكاران در هنگام تمرین و مسابقه معمولاً جذب كالری روزانه در مردان از 4000 كیلو كالری و در زنان از 3000 كیلو كالری بالا نرفته است. در بعضی از فعالیتهای ورزشی مانند بوكس، كشتی وجودو بخاطر اینكه همواره باید وزن بدن ورزشكاران در پایین نگاه داشته شود غالباً بطور عمومی جذب انرژی كمتر از میزان مصرف انرژی است و آنها دچار سوء تغذیه می شوند و این ورزشكاران نیاز به منابع غذایی كمكی دارند. مصرف كربوهیدراتها قبل از مسابقات ، در طول مسابقات و در زمان بهبودی و استراحت ورزشهایی كه برای تقویت قلب و ریه انجام می شوند مثل شنا، دوچرخه سواری و دویدن ، در مدت یك ساعت مقدار گلیكوژن كبد را 55% كاهش می دهند در حالیكه فعالیتهای شدید تقریباً در عرض دو ساعت گلیكوژن كبد و ماهیچه های فعال را خالی می كنند

بازديد : 43 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


ماکارونی؛ غذای ورزشکاران


ماکارونی؛ غذای ورزشکاران ماکارونی یک غذای پایه و اصلی برای ورزشکاران محسوب می شود. این گروه سعی می کنند با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب قدرت فیزیکی خود را در انجام مهارت مورد نظر افزایش دهند. غذا، سوخت مورد نیاز بدن است. برای این که بدن کار خود را به خوبی به انجام برساند، لازم است که هر دو عامل سوخت و مکانیسم بدن انسان به خوبی شناخته شود. مواد انرژی زا و غیر انرژی زا مواد غذایی مصرفی به دو نوع انرژی زا و غیر انرژی زا تقسیم می شوند: ماکارونی؛ غذای ورزشکاران ماکارونی یک غذای پایه و اصلی برای ورزشکاران محسوب می شود. این گروه سعی می کنند با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب قدرت فیزیکی خود را در انجام مهارت مورد نظر افزایش دهند. غذا، سوخت مورد نیاز بدن است. برای این که بدن کار خود را به خوبی به انجام برساند، لازم است که هر دو عامل سوخت و مکانیسم بدن انسان به خوبی شناخته شود. مواد انرژی زا و غیر انرژی زا مواد غذایی مصرفی به دو نوع انرژی زا و غیر انرژی زا تقسیم می شوند: - گروه انرژی زا از طریق تغییر فرم دادن انرژی شیمیایی موجود در پیوندها، طی فرایند اکسیداسیون، انرژی مکانیکی یا کالری مورد نیاز را فراهم می سازد. این گروه شامل چربی ها، پروتئین ها و قندهاست. چربی ها 9 کیلو کالری و قندها و پروتئین ها 4 کیلو کالری در هر گرم انرژی تولید می کنند. - مواد غذایی غیرانرژی زا شامل آب، ویتامین ها

بازديد : 31 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


آسم ورزشی چیست وچگونه با یک بیمار مبتلا به آسم ورزشی برخورد نمائیم؟


آسم ورزشی چیست وچگونه با یک بیمار مبتلا به آسم ورزشی برخورد نمائیم؟ آسم انسداد متغیر وبرگشت پذیر راههای هوائی است که با التهاب وافزایش واکنش راههای هوائی به محرکها همراه می شود. یکی از چهره های بالینی بیماری آسم, آسم ایجاد شده بدنبال فعالیت بدنی وورزش می باشد. مطالعات دهه هفتاد میلادی نشان دهنده فعالیت کمتر کودکان آسمی درمقایسه باکودکان سالم بوده درحالیکه درحال حاضر فعالیت این کودکان مشابه ویا حتی بیشتر از کودکان سالم می باشد. این موفقیت علاوه بر اصلاح درمان مؤثر آسم ارائه مشاوره صحیح درخصوص نوع فعالیت مناسب با بیماری است. آسم ورزشی چیست وچگونه با یک بیمار مبتلا به آسم ورزشی

بازديد : 44 بار دسته بندي : مقالات ورزشی نظر دهيد! [ ]


پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • قیمت پایان نامه

  گیفت کارت اسپاتیفای

  سرور اختصاصی

  تور آنتالیا

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  خرید وی پی ان

  پایان نامه مدیریت آموزشی

  خرید جم کلش رویال

  خرید جم کلش

  فروشگاه اینترنتی لباس

  دانلود آهنگ جدید شادمهر

  دانلود مقاله فارسی

  دانلود مقاله فارسی

  دانلود مقاله فارسی

  طراحی سایت

  ثبت آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  درج آگهی رایگان

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد لباس مردانه و بچه گانه

  دانلود آهنگ جدید

  فراسیون

  تشک طبی

  تراکتور کمباین نیوهلند

  خرید اینترنتی لباس مردانه

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  تشریفات

  دانلود آهنگ جدید

  خرید بازی

  موسسه حفاظتی

  ترخیص کالا

  نصب دوربین مداربسته

  اورانوس

  ساخت وب سایت رایگان

  فروش بک لینک

  دانلود آهنگ جدید

  دانلود آهنگ جدید

  هیتر

  بک لینک ارزان

  هواساز

  خرید بک لینک

  دانلود فیلم با لینک مستقیم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95